Typy obróbki metalu – twardnienie

W najwyższym stopniu ogólnym i zarazem słynnym wariantem z rodziny metali jest oczywiście tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Oprócz tego w wielu wypadkach dodaje się również inne metale w celu polepszenia właściwości, zazwyczaj są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W wypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub też azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych dalej składników, a nadrzędnym miejscem do tego jest bezsprzecznie specjalna huta, gdzie produkuje się także inne rodzaje stopów metali.

Do tego, aby powstał stop niebezużyteczna jest wielka temperatura, jaką otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na dowolnym kroku spotykamy dużo rodzajów artykułów stalowych, jest to materiał bardzo wytrzymały i zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, żeby uzyskać jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się wyjątkowy proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy różnych typów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu rozmaitych składników fizycznych, mechanicznych jak też chemicznych, a także zastosowania – sprawdź Energoel. Pierwszym i zarazem nadrzędnym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio bądź wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Następnie pod względem zawartości węgla i struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: prostą, wyższą bądź najwyższą. Poprzez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub też gorąco i szybkotnąca), specjalna (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje wiele gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym lub narzędziowym.

br>